Zaczynamy przygodę z Lego WeDo 2.0.

W maju rozpoczęliśmy bezpłatne zajęcia z zestawami klocków LEGO WeDo 2.0. Należy zaznaczyć, że WeDo to nie są zwykłe klocki, ale rozbudowane narzędzie, które dzięki oprogramowaniu, dostępnemu na komputerze, intuicyjnemu w użyciu środowisku programistycznemu, elementom mechanicznym pozwalają tchnąć życie w tworzone przez uczniów modele.
Na godzinę uczniowie zamieniają się w młodych konstruktorów i programistów. Podzieleni w pary budują modele łazików, żab, dinozaurów, kwiatów, pszczół itp. Po stworzeniu modelu łączą go ze środowiskiem programistycznym LEGO za pomocą bluetooth, a następnie tworzą programy, które ożywiają modele. W efekcie robociki jeździły i przyspieszały, łaziki zatrzymywały się po napotkaniu przeszkody, pszczółki zapylały kwiaty itp.
Zajęcia robią duże wrażenie na uczniach, ponieważ większość z nich miała do tej pory do czynienia ze zwykłymi klockami LEGO, za pomocą, których można tylko budować określone modele. Zestawy zakupione dla szkoły dzięki Pani Dyrektor i Radzie Rodziców pozwoliły ożywić utworzone modele i wprowadzić uczniów w interesujący świat robotyki oraz programowania dla początkujących.

Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych:

  • grupa przedszkolna
  • grupa młodsza (klasy I – III)
  • grupa starsza (klasy IV – VI)

A oto relacja zdjęciowa z zajęć na których uczniowie z klasy I i II poznali różne sposoby, dzięki którym naukowcy i inżynierowie mogą dotrzeć w odległe miejsca. Dzieci zbudowały i zaprogramowały robota badawczego Milo, który penetrował i badał salę lekcyjną.