W ostatnim tygodniu w naszej szkole odbyły się zajęcia promujące czytelnictwo. Okazją było szczególne święto, obchodzone 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do czytania książek i uświadomienie im pozytywnych wartości wynikających z tej czynności.
Zajęcia rozpoczęła pogadanka na temat czytania i ulubionych książek i bohaterów literackich. Uczniowie chętnie wypowiadali się na ten temat i uświadamiali sobie zalety czytania, których jest bardzooooo dużo 🙂
Starsi uczniowie przygotowali Lapbooki, czyli „książki na kolanie”. Jest to bardzo atrakcyjna dla dzieci i nie tylko 🙂 forma pracy. Uczeń może ją wykonać dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji. W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad, bardzo ważna jest fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Należy jednak pamiętać, że … skoro lapbook jest książką to musi mieć swój tytuł i treść. Nasze tym razem dotyczyły KSIĄŻKI oraz ostatnio czytanej lektury.
Młodsi uczniowie poznali dwie historie przedstawione w formie teatrzyku Kamishibai, teatru obrazkowego z Japonii. „Bajka o złotym jajku” – to rosyjska opowieść dla najmłodszych o tym, co w życiu jest najważniejsze. Okazuje się, że złoto, którego pragnie tak wielu ludzi wcale nie musi oznaczać szczęścia, a czasami potrzeba bardzo niewiele, by prowadzić proste i uczciwe życie. Druga historyjka „Dlaczego zwierzaki mieszkają w boku Maćka?” Tomasza Trojanowskiego w bardzo interesujący sposób przybliża dzieciom tematykę globalnego ocieplenia. Zwierzęta kiedyś żyły w lesie, czyli w swoim naturalnym środowisku np. w Puszczy Białowieskiej. Dlaczego teraz mieszkają w bloku Maćka? Na skutek bezmyślnej działalności człowieka wszystko zaczęło się zmieniać.
Forma małego spektaklu teatralnego to obecnie najciekawszy i najatrakcyjniejszy sposób na rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem i pokazały, że uczniowie są zachwyceni tymi metodami pracy, więc formy te zapewne będą teraz znacznie częściej wykorzystywane na lekcja i zajęciach dodatkowych. Bardzo dobrze, bo już niedługo czeka nas kolejne święto związane z książką, wszak kwiecień to MIESIĄC KSIĄŻKI, nie tylko w naszej szkole 🙂 Zajęcia zostały przygotowane przez opiekuna biblioteki szkolnej.
Joanna Ściebura