„ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

Dnia 4 listopada 2018 roku reprezentacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach patriotycznych na Jasnej Górze. Wydarzenie to upamiętnia i wpisuje się w Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasną Górę, Delegaturę w Częstochowie, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz wiele szkół w tym naszą Publiczną Szkołę Podstawową SPSK im. św. Dominika Savio. Niedzielne spotkanie rozpoczęło się dziękczynną Mszą Świętą w Bazylice, której przewodził arcybiskup Wacław Depo. Wśród wielu pocztów sztandarowych widoczny był również nasz.
Atrakcjami całodniowych uroczystości były m. in.: rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat z jej głównym bohaterem kapitanem Arturem Wiśniewskim, wspólny śpiew pieśni patriotycznych oraz polonez w wykonaniu wielu znanych osób (m.in. euro poseł Jadwigi Wiśniewskiej).
Podczas przedstawienia komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu wywiesili 100 metrową flagę na wieży jasnogórskiej ufundowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Następnie wszyscy uczestniczyli w pikniku historycznym na Błoniach.

Anna Paturej