Dzień dla Niepodległej

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto. Troszcząc się o pamięć tego historycznego wydarzenia, a także kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia 9 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Dominika Savio w Kłobucku miały miejsce ważne uroczystości. Zorganizowano szereg działań upamiętniających 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, kiedy to Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym i niezależnym państwem.

Pierwszym etapem włączenia uczniów w obchody Dnia Niepodległości było przygotowanie materiałów i wykonanie pięknych biało-czerwonych kotylionów i przypinek. Dzieci i młodzież oraz wychowawcy wzorowo wykonali to zadanie. Każdy poprzez ten skromny symbol wyrażał swoją przynależność państwową.
W godzinach przedpołudniowych odbyła się również akademia przygotowana dla uczniów i przez uczniów pod opieką p. Anny Paturej. Każdy chętny mógł w niej wziąć udział. Historyczną podróż rozpoczęliśmy od polskich miast – stolic: Gniezna, Krakowa i Warszawy, które na przestrzeni wieków były symbolem polskości i centrum życia narodowego. Uczniowie klas młodszych przedstawili w sposób ciekawy legendy, historię i najważniejsze zabytki wspomnianych stolic.
Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły polskie symbole narodowe: godło, flaga i hymn. Historia przedstawiona przez uczniów uświadomiła zebranym jak ważne w przynależności narodowej są to symbole. Szacunek do nich i właściwa postawa to mądrość, którą należy kształtować. Opracowania i przedstawienia tego tematu podjęli się uczniowie klas IV-VI oraz najmłodsi – dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprezentowały wiersz tematyczny „Barwy Ojczyste”.
Uczniowie klas starszych podczas prezentacji wierszy oraz czytania tekstów przypomnieli losy narodu polskiego: rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch wojny i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności i wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.

Anna Paturej