Dni Autyzmu w PSP SPSK im. św. Dominika Savio

Dni Autyzmu w Szkole Podstawowej SPSK im. św. Dominika Savio w Kłobucku

Na całym świecie kwiecień obchodzony jest jako Miesiąc Autyzmu. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem, w naszej szkole 25 kwietnia 2018 r. zorganizowaliśmy warsztaty: „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Wydarzenie to swym patronatem objęli: Burmistrz Miasta Kłobuck, Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
W trakcie warsztatów prowadzonych przez panie: Joannę Ścieburę oraz Renatę Zmysłowską uczniowie z okolicznych szkół mieli okazję zapoznać się z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, poznać ich problemy oraz trudności w rozumieniu świata oraz dowiedzieć się, jak można im pomóc. Przewodniczką po świecie autyzmu była sympatyczna 15-letnia Hiszpanka, bohaterka książki Migulea Gallardo „Maria i ja”, dzięki której uczniowie mogli lepiej zrozumieć, z czym wiąże się ta niepełnosprawność. Warsztaty zorganizowane były we współpracy z organizacją „Synapsis”, która zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat autyzmu i pomocą osobom nim dotkniętym.
26 kwietnia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowaliśmy projekcję filmu dokumentalnego Życie animowane” w reż. Rogera Rossa Williamsa, który opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda – autystycznego syna pisarza Rona Suskinda. Gdy w wieku trzech lat Owen zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną W projekcji uczestniczyli starsi uczniowie okolicznych szkół.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym warsztatom oraz filmowi pomogliśmy uczniom zrozumieć, czym jest autyzm.

Renata Zmysłowska